Dziś będzie nietypowo. Prezentuję wam sylwetki dwóch amerykańskich pisarzy - niewątpliwie klasyków gatunku. A dlaczego akurat o nich? Odpowiedź znajdziecie w niniejszym poście...

John G. Hemry – amerykański pisarz, członek SFWA, tworzy głównie space opery. Oficer w stanie spoczynku United States Navy.
John G. Hemry służył przez lata jako oficer w amerykańskiej marynarce wojennej, gdzie zajmował wiele różnych stanowisk.
Był między innymi nawigatorem, oficerem artylerii, oficerem wywiadu, pracował w komórkach antyterrorystycznych, a ostatecznie przyjął obowiązki: Chief of Naval Operations Staff N3/N5 (nazwa oryginalna).
Mieszka w stanie Maryland z (jak sam opisuje) żoną, która jest dla niego za dobra i trójką dzieci (dwoje najstarszych - mają zdiagnozowany autyzm).
Zna troszkę język rosyjski "wbity" mu do głowy przez Profesora Vladimira Tołstoja.
Jego motto: "Pióro jest potężniejsze niż miecz, ale mądra osoba używa obu"
Autor wielu opowiadań. Pod własnym nazwiskiem wydał serię "Stark's War", pod pseudonimem Paul Sinclair wydał serię "The JAG in Space", a pod pseudonimem Jack Campbell serię "Zaginiona Flota".
Obecnie pracuje nad dwoma seriami kontynuującymi wątki z serii Zaginiona Flota. Są to: seria The Lost Fleet - "Beyond the Frontier" (bezpośrednia kontynuacja Zaginionej Floty) oraz seria: "The Lost Stars" (Zaginione gwiazdy).


Michael Diamond Resnick (ur. 5 marca 1942 w Chicago) – amerykański pisarz science-fiction, od dawna związany z fandomem fantastyki naukowej. Jego córka, Laura Resnick, również tworzy powieści z tego gatunku.
W większości dzieł Resnicka z gatunku science-fiction zaznaczają się dwa wyraźne trendy. Pierwszy to jego zamiłowanie do przypowieści i legend. Wiele jego opowiadań przypomina legendy, opisując bohaterów o imionach takich jak Egzekutor, Lucyfer Jones czy Katastrofa Baker, a ich przygody są nie mniej legendarne. Resnick interesuje się również tworzeniem historii i legend, toteż czasami swymi bohaterami czyni bardów. Książka The Outpost zajmuje się większością z tych tematów, zawierając historię opowiedzianą z wielu perspektyw, w tym barda, który otwarcie koloryzuje i zmienia swe opowieści, aby uczynić je bardziej interesującymi. W nastroju tego typu książki Resnicka przypominają westerny.
Kolejnym ważnym tematem w książkach Resnicka jest Afryka – afrykańska historia, kultura, kolonializm i jego następstwa oraz tradycjonalizm. Często odwiedzał Afrykę, czerpie z doświadczeń, jakie nabył podczas podróży. Niektóre z jego opowieści utrzymanych w konwencji science-fiction są alegoriami afrykańskiej historii i polityki. Akcja innych rozgrywa się w Afryce lub występują w nich afrykańscy bohaterowie.Dlaczego o nich piszę?
Ano dlatego, że to właśnie oni chwalą naszego autora tygodnia!
Blurby napisane przez Mike'A Resnicka i Jacka Campbella reklamują najnowszą książke Szmidta - Łatwo być bogiem.


Komentarze

Popularne posty